18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyrównują szanse w powiecie gnieźnieńskim

Iza Budzyńska
Archwium Starostwa Powiatowego w Gnieźnie
Po 30 tys. zł dostał każdy ze Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych w powiecie gnieźnieńskim. Dzięki pieniądzom z grantów dzieci korzystają m. in. z hipoterapii.

Projekt "Równe szanse" realizowany przez powiat gnieźnieński rozpoczął się we wrześniu. Unijne dofinansowanie rozdzielono między dwa ośrodki w Gnieźnie i jeden w Kłecku.

Za formalną stronę przedsięwzięcia odpowiedzialny był wydział inwestycji i funduszy europejskich Starostwa Powiatowego w Gnieźnie. -

- Projekt powstawał z uwzględnieniem potrzeb uczestników, w ścisłej współpracy z dyrektorami placówek - mówi Maria Suplicka, dyrektor tego wydziału. - Naszą intencja było, by przyniosło to dzieciom nie tylko korzyści edukacyjne, ale również zabawę, rozrywkę. Po pierwszych zajęciach widać, że to się udało.

Projekt obejmuje zajęcia dla 52 dzieci. Pozwala na prowadzenie gimnastyki korekcyjnej, zajęć logopedycznych, terapii integracji sensorycznej oraz, co sprawia największą radość podopiecznym - hipoterapii. Ta, wykorzystywana w rehabilitacji dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, ruchową, autyzmem, według opiekunów daje naprawdę niesamowite efekty.

- Hipoterapia jest wyjątkową i niesamowitą metodą usprawniania przy pomocy konia, który tak naprawdę pełni rolę współterapeuty - opowiada Kamila Kraczek, pedagog ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kłecku. - W terapii bierze udział siedmioro dzieci, po 30 minut dwa razy w tygodniu. Na pierwszych zajęciach dzieci poznawały osoby prowadzące zajęcia, poznawały konie, zapamiętywały ich imiona. Uczyły się wsiadać i zsiadać z konia, poznawały jego budowę. Wykonywały też ćwiczenia, które były dostosowane indywidualnie do ich potrzeb i możliwości psychofizycznych

W ramach projektu wykorzystywany jest też biofeedback, czyli biologiczne sprzężenie zwrotne - gdzie podczas pracy z komputerem podłączonym przez przyczepiane elektrody, dzieci uczą się kontrolować funkcje i reakcje swojego organizmu. Takie zajęcia wymagają specjalnego sprzętu i oprogramowania. Prowadzone są przez doświadczonego psychologa klinicznego.

- Bardzo ważną częścią projektu było samo jego przygotowanie - mówi Adam Serwatka, dyrektor SOSW w Kłecku. - Najważniejsze dla naszego zespołu było jak najbardziej efektywne wydanie tych pieniędzy. Postanowiliśmy wydać je nie tyle na sprzęt, a bezpośrednio na prowadzenie zajęć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto