Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Współczesny problem hazardu

Sona Ishkhanyan
Sona Ishkhanyan
Przy tak dużej dostępności do wszelkiego rodzaju gier, automatów, zarówno w naszym otoczeniu, jak również w internecie, łatwo o uzależnienie. Rozmawiamy ze specjalistą o tym jak wyleczyć uzależnienie od hazardu.

Współczesny problem hazardu

Gry towarzyszą człowiekowi od tysiącleci. Uczą, bawią, relaksują, pozwalają oderwać się trochę od rzeczywistości, a czasem ekscytują. I nie ma w nich samych zła czy niebezpieczeństwa, tkwi ono jednak w psychice niektórych z nas. Podobieństwo hazardu i alkoholu można zauważyć. W umiarkowanej dawce reakcją jest odprężenie i przyjemne podekscytowanie, przedawkowane mogą prowadzić do uzależnienia ze wszystkimi jego dramatycznymi skutkami. - Społeczne widzenie hazardu opiera się o mit o kasynie- gdzie szczęśliwi, bogaci ludzie podwajają swój majątek w atmosferze luksusu i dobrej zabawy. Rzeczywistość współczesnego gracza jest zupełnie inna… - mówi Aldona Płachtij, kierownik Poradni Leczenia Uzależnień NZOZ Diamed. - Z naszych zawodowych doświadczeń wynika że obecnie miejsca związane z hazardem to stacje benzynowe, gdzie stoją automaty do gry, zakłady bukmacherskie, mieszczące się na każdym rogu ulicy, sklepy spożywcze, w których można nabyć zdrapki czy ekran komputera, przy którym samotny internauta korzysta z niekontrolowanego dostępu do kasyna on- line - dodaje.

Współcześnie hazardzista to...

Hazardzista to człowiek, który w efekcie uprawiania hazardu narusza normy, zaniedbuje zobowiązania społeczne, zawodowe, materialne i rodzinne. Osoba uzależniona od hazardu ryzykuje utratę pracy, zaciąga pokaźne długi, kłamie, łamie prawo dla uzyskania pieniędzy lub uniknięcia spłacenia długów. Człowiek dotknięty tym zaburzeniem może odczuwać intensywny pociąg do gry, połączony ze snuciem wyobrażeń na temat grania lub uporczywym myśleniem o tej czynności. Konsekwencje patologicznego hazardu bywają opłakane; są to szkody somatyczne, psychiczne, społeczne, zawodowe oraz materialne. W fazie zaawansowanego uzależnienia u graczy pojawiają się myśli samobójcze w wyniku, których dochodzi do prób targnięcia się na własne życie. Hazardziści są owładnięci potrzebą poprawienia sobie samopoczucia przez wygraną. Po pierwszych pozytywnych doświadczeniach bywają przekonani, że wygrana jest pewnikiem. Dlatego przymus odgrywania prowadzi ich ku narażeniu własnej rodziny na niedostatek i ekonomiczną niepewność.

Terapia dla osób uzależnionych

Przy tak dużej dostępności do wszelkiego rodzaju gier, automatów, zarówno w naszym otoczeniu, jak również w internecie, łatwo o uzależnienie, dlatego poradnia Leczenia Uzależnień NZOZ Diamed oferuje osobom uzależnionym oraz ich rodzinom kompleksową opiekę i wsparcie. Często to właśnie najbliżsi pierwsi zauważają problem - dodaje Aldona Płachtij pracująca w Poradni Leczenia Uzależnień NZOZ Diamed z osobami uzależnionymi od hazardu jak i ich rodzinami. - Partnerzy graczy zastanawiają się czy to tylko kłopotliwa skłonność czy nałóg. Warto rozważać takie dylematy przy pomocy specjalisty, który udzieli wsparcia i podpowie jak skutecznie motywować osobę grającą do odwiedzenia poradni.
W 2013 r. w Poradni Leczenia Uzależnień Diamed rozpoczęła pracę grupa psychoterapeutyczna dla osób uzależnionych od hazardu. Grupa ta została powołana na życzenie osób uczestniczących w projekcie edukacyjno- terapeutycznym „Stop zadłuzeniom” finansowanym przez Urząd Miasta Gniezna a realizowanym w 2012 r. przez Stowarzyszenie Nowa Wspólna Droga, które ściśle współpracujące z Poradnią Leczenia Uzależnień NZOZ Diamed. - Po kilku latach doświadczeń w pracy z osobami uzależnionymi od hazardu i innych uzależnień czynnościowych np. zakupoholizmu czy internetoholizmu uświadamiamy sobie skalę i wagę problemu przed którym stajemy- mówi Aldona Płachtij.
Poradnia Leczenia Uzależnień NZOZ Diamed w Gnieźnie znajduje się przy ul. E. Orzeszkowej 29 C oferuje osobom potrzebującym pomocy szeroką ofertę psychoterapeutyczną. W poradni świadczone są usługi zarówno w formie terapii indywidualnej jak i grupowej. Zarówno pacjenci jak i ich rodziny objęci są kompleksową opieką psychoterapeuty uzależnień, psychologa, lekarza psychiatry. Terapia odbywa się na różnych poziomach zaawansowania, od grup podstawowych do pogłębionych. Korzystają z niej zarówno osoby uzależnione jak i współuzależnione (partnerzy lub rodzice osób uzależnionych) oraz osoby z syndromem DDA (Dorosłe Dzieci Alkoholików). Potrzebujący wsparcia w obszarze uzależnień to zwykle osoby uzależnione od substancji psychoaktywnych (alkohol, narkotyki, leki) jak również od czynności np. hazardu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto