Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkanie autorskie z Mariolą Pryzwan. Biografistka w Ośrodku Kultury w Żegocinie opowiadała o życiu i twórczości piosenkarki Anny German

Damian Cieślak
Mariola Pryzwan, z zawodu bibliotekarz, z zamiłowania publicystka i biografistka, gościła w Ośrodku Kultury w Żegocinie. Podczas wieczoru autorskiego opowiedziała o życiu i twórczości Anny German.

Data spotkania nie była przypadkowa. - 14 lutego to dla wielu walentynki, dla mnie to są zawsze urodziny Anny German. Gdyby żyła, dzisiaj skończyłaby 84 lata. Moja fascynacja tą wybitną artystką trwa 46 wiosen. Miałam 11 lat, kiedy po raz pierwszy zobaczyłam ją na ekranie telewizora. Wyglądała jak anioł - podkreślała Mariola Pryzwan. Autorka książek poświęconych laureatce festiwali w Monte Carlo czy San Remo ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe z bibliotekoznawstwa w Wyższej Szkole Społeczno-Ekonomicznej w Gdańsku. Ze wspomnień złożyła biografie znanych polskich artystów i ludzi sztuki, zaś z wypowiedzi samych bohaterów powstały książki zatytułowane „Anna German o sobie” i „Cybulski o sobie”. Oprócz tej dwójki szczególnie interesują ją losy i twórczość Władysława Broniewskiego, Marii Dąbrowskiej, Anny Jantar, Ireny Jarockiej, Marii Kownackiej, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Haliny Poświatowskiej. - Ci, o których piszę, to są wszystko moje fascynacje. Piszę tylko o tych, których kocham - podkreślała Mariola Pryzwan.

Anna German budzi szczególny zachwyt biografistki. Piosenkarka przyszła na świat 14 lutego 1936 w Urgenczu. Święciła sukcesy na największych polskich i europejskich festiwalach. Karierę przerwał wypadek samochodowy we Włoszech. Do zdrowia powracała przez trzy lata. Podczas rekonwalescencji napisała książkę biograficzną "Wróć do Sorrento?", w której wspominała swoją karierę oraz pracę artystyczną w słonecznej Italii. Na scenę wróciła w 1970 r. z płytą "Człowieczy los". W połowie lat 70. wykryto u niej chorobę nowotworową. Zmarła w sierpniu 1982. Młodsze pokolenia poznały historię Anny German dzięki serialowi emitowanemu w TVP w 2013 r. - Po zakończeniu emisji miałam tyle propozycji wieczorów autorskich, że mogłabym spokojnie zrezygnować ze swojej pracy i tylko jeździć po Polsce - opowiadała Mariola Pryzwan.

Piątkowe spotkanie było podzielone na dwie części: literacką i muzyczną. W tej drugiej najpiękniejsze miłosne piosenki Anny German przypomniała Katarzyna Zawada, zdobywczyni I miejsca na Festiwalu im. Anny German w Moskwie. Żegocinianka popularyzuje twórczość artystki nie tylko w kraju, ale również za granicą. Z jej pieśniami odwiedziła Rosję, Białoruś, Litwę, Uzbekistan i Anglię.

Kasia i Mariola Pryzwan po raz pierwszy spotkały się 4 lata temu w Kaliszu. - Ja opowiadałam o pierwszej Polce, która wystąpiła w San Remo, a Kasia śpiewała jej piosenki. Wtedy otrzymałam propozycję przyjazdu do Żegocina. Cieszę się, że wreszcie udało się ten pomysł zrealizować - opowiadała biografistka.

Na spotkanie autorskie z Mariolą Pryzwan zaprosili: Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie Miłośników Wsi Żegocin oraz wójt gminy Czermin.

Spotkanie autorskie z Mariolą Pryzwan. Biografistka w Ośrodk...

"From Russia with love". Serduszko utworzone przez czołgi, by oświadczyć się narzeczonej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto