Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rolnicy, hodowcy i firmy spotkali się na Kłeckim Dniu Ogórka

WW
W sobotę, 18 lipca w Kłecku odbył się Kłecki Dzień Ogórka. Spotkali się rolnicy, hodowcy i przedstawiciele firm związanych z uprawą zielonego warzywa.

Do Kłecka zjechali goście niemal z niemal całej Polski. W ramach obchodów Ogórkobrania w Kłecku zgromadzili się nie tylko rolnicy, ale i przedstawiciele firm sprzedających nasiona i nawozy.
Po powitaniu zgromadzonych przez organizatorów, m. in. wiceprezesa Wielkopolskiej Izby Rolniczej Zbigniewa Stajkowskiego, na polu we wsi Michalcza nastąpiła prezentacja ogromnej maszyny do zbierania ogórków – „samolotu”, oraz wielohektarowej uprawy ogórków różnych odmian należącej do Grupy Producentów Warzyw „Chrobry”, łączącej kilku producentów warzyw.
Wielohektarowa uprawa posiada samodzielnie skonstruowany i zaprezentowany podczas imprezy „samolot”, który mieści aż do 24 osób zbierających ogórki. Pokazaną na pokazie technikę zbierania ogórków stosuje się tutaj z powodzeniem od ponad dekady. Do jej plusów, jak mówił właściciel pola, należy szybkość i dokładność zbioru.
Grupa, do której należy plantacja, wyróżnia się nie tylko „lotniczymi” zbiorami zielonego warzywa, ale także stosuje, jak na polskie warunki, dość innowacyjne technologie, np. nawadniania kropelkowego pod folią, nie używa się tu bocznego suszenia.
Jakie problemy spotkały w tym roku plantatorów ogórków? Według Izabeli Stajkowskiej, nadzorującej ogromną uprawę ogórków, należącą do Grupy Producentów Warzyw „Chrobry” w Michalczy koło Kłecka, głównym problemem była pogoda.
– Przede wszystkim było chłodno i za mokro. Poza tym bardzo wcześnie w tym roku weszła mszyca, ale poradziliśmy sobie z nią oraz mącznik rzekomy. W tym roku bardzo wcześnie się to zaczęło – podkreśla.
Choroby upraw nie były jedynym problemem plantatorów ogórków. Jak mówi Izabela Stajkowska, plantatorzy spotkali się także z problemem braku pracowników.
- Posiłkujemy się pracownikami z Ukrainy. W tym roku dużo mniej ich przyjechało z uwagi na epidemię i konieczność odbycia dwutygodniowej kwarantanny – mówi.
Pomimo problemów z chorobami i pracownikami, nie przewiduje jednak zmniejszonych plonów. Ogórki pochodzące z uprawy mają przeznaczenie przemysłowe. Najprawdopodobniej trafią do słoików jako ogórki konserwowe lub kiszone.
Po prezentacji uprawy nastąpił powrót gości do Kłecka, gdzie odbyła się seria wykładów dotyczących uprawy ogórków, prowadzona przez przedstawicieli producentów nasion. Goście omówili także wspólnie tegoroczne problemy pojawiające się w uprawach.
Odbył się też jarmark produktów spożywczych, pokazy kulinarne okolicznych kół gospodyń wiejskich oraz bezpłatne degustacje produktów przygotowanych z sezonowych warzyw i owoców. Wydarzenia cieszyło się dużym zainteresowaniem rolników i plantatorów ogórków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klecko.naszemiasto.pl Nasze Miasto