Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa rada miasta i nowi radni. Wśród nich polityczne debiuty

Hanna Komorowska-Bednarek
Hanna Komorowska-Bednarek
arch. NM
Wybory już za nami, a wraz z nimi zmieni się skład radnych powiatów i radnych miast. W przypadku miasta dość mocno zmieni się osobowy skład rady.

Spis treści

Rada Miasta. Nowe twarze gnieźnieńskiej polityki

7 kwietnia odbyły się wybory samorządowe. Polacy wybierali swoich reprezentantów w radach gmin, powiatów, a także prezydentów, wójt ów i burmistrzów. W praktyce oznacza to czasem duże zmiany. Jak jest w Gnieźnie?

Miasto podzielono na cztery okręgi. Zarejestrowały się trzy komitety wyborcze: KWW Koalicja dla Pierwszej Stolicy, Prawo i Sprawiedliwość oraz Ziemia Gnieźnieńska. Najwięcej mandatów z nich, bo aż 15 zdobyła Koalicja, a potem PiS – 4 i także 4 Ziemia Gnieźnieńska.

W okręgu 1 obejmującym od ulic 3 Maja aż po Żuławy mandat zdobyła Natasza Szalaty, wieloletnia radna miejska, Kamiński Paweł, który już wcześniej był radnym z Ziemi Gnieźnieńskiej. W tym okręgu aż trzy mandaty przypadły Koalicji i powędrują do Artura Kuczmy, który już ma samorządowe doświadczenie, Stanisława Dolacińskiego, szefa Zarządu Dróg Powiatowych oraz do nowicjusza w polityce, ale nie na scenie – Jarosława Mikołajczyka znanego bardziej jako Szczun z Kareji i pracownik muzeum.

Wśród radnych działacz i sportowczyni

Drugi okręg obejmował wiele ulic, począwszy od ul. 17 Dywizji Piechoty i 28 Grudnia, po Żwirową i Żytnią. To zgadnięcia było aż 7 mandatów. Jeden otrzymał Jan Szarzyński z PiS,oraz Robert Gaweł, były wielkopolski kurator oświaty, zaliczając powrót do lokalnej polityki.
W tym okręgu zdecydowanie wygrała Koalicja, biorąc pięć mandatów: bez zaskoczenia otrzymał go Tomasz Dzionek, Anna Krzymińska, Jan Budzyński, Łukasz Kaszyński, który do tej pory był dyrektorem biura byłego już senatora Pawła Arndta oraz Dyrektorem Wydziału Edukacji w starostwie powiatowym oraz Olga Gandurska.

Trzeci okręg obejmował od al. Karola Marcinkowskiego po ul. Żwirki i Wigury, a do zdobycia było sześć miejsc w radzie. Komitet Wyborczy Prawa i Sprawiedliwości w tym miejscu zdobył jeden mandat, który powędrował do Beaty Adamczyk. Ziemia Gnieźnieńska wystawiła Arkadiusza Masłowskiego, który ponownie będzie radnym. Koalicja z kolei zdobyła aż cztery mandaty, które powędrowały do Michała Powałowskiego, który jednocześnie wygrał prezydenckie wybory, więc zapewne zrzeknie się mandatu na rzecz Tadeusza Purola, Janusz Brzuszkiewicz, Marcin Jagodziński oraz Beata Czechańska, dyrektor Liceum nr 3.

Podobnie głosy kształtowały si ę w ostatnim, czwartym okręgu, gdzie można było zdobyć 5 mandatów. Spore poparcie otrzymał Wojciech Szymczak, dotychczas związany z lokalną polityką pośrednio – jest bowiem dyrektorem biura poselskiego Zbigniewa Dolaty. Ziemia Gnieźnieńska wprowadziła jednego kandydata – Sebastiana Błochowiaka, który zadebiutował w polityce. Z kolei Koalicja zyskała trzech kandydatów. Zdzisława Kujawę, prezesa Gnieźnieńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Michała Glejzera, który był już wcześniej radnym oraz nowicjuszkę w lokalnych rozgrywkach politycznych, ale nie sportowych – Martynę Matysek, która jest kapitanką „Pszczółek”.

Nowa rada miasta i nowi radni. Wśród nich polityczne debiuty

Nowa rada miasta i nowi radni. Wśród nich polityczne debiuty

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto