Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Finał 11. Ogólnopolskich Spotkań Filmowych Kameralne Lato. Gala w kinie Helios i Złoty Łucznik dla filmu "Proch"

Barbara Koś
Sobota była ostatnim dniem 11. Ogólnopolskich Spotkań Filmowych Kameralne Lato. Bogaty w wydarzenia dzień zakończyła wieczorna Festiwalowa Gala w kinie Helios, podczas której poznaliśmy laureatów 11. Kameralnego Lata.

Przedpołudniowa część dnia miała miejsce w Elektrowni. W cyklu Akademia Zawodowców wykład otwarty „Partnerstwo w procesie twórczym” wygłosiła znana reżyserka, Joanna Kos-Krauze. Potem odbył się panel dyskusyjny z organizatorami konkursów dla filmowych debiutantów: „Jak dotrwać do debiutu, czyli o konkursach dla młodych". Były także spotkania z dystrybutorami filmów krótkometrażowych: „Małe filmy na wielkim ekranie” oraz debiutujących reżyserów filmowych z producentami: „Z kim debiutować?”. Rozmawiano również o pitchingach scenariuszowych najlepszych scenariuszy Mazowieckiego Konkursu Scenariuszowego Script Wars.
Wieczorem w kinie Helios odbyła się Gala Finałowa festiwalu.

Uroczystość rozpoczął Gerard Edery, piosenkarz i gitarzysta, znany jako świetny muzyczny folklorysta. Podczas festiwalu poprowadził warsztaty muzyczne z młodzieżą, a sam wystąpił z koncertem pieśni sefardyjskich w Muzeum Gombrowicza we Wsoli. Teraz zaśpiewał cztery utwory filmowe, między innymi z filmów Pedro Almodóvara.

Następnie w imieniu organizatorów Lata gości powitali Błażej Hrapkowicz, krytyk muzyczny i prezenter telewizyjny oraz filmowiec, Marek Pawlikowski.

Jak podsumował Błażej Hrapkowicz, Kameralne Lato to trzy konkursy filmowe, warsztaty i spotkania branżowe, ale także cały szereg imprez towarzyszących skierowanych do szerokiego grona odbiorów: koncerty muzyki filmowej, spotkania z zagranicznymi artystami, nieformalne dyskusje filmowe, animacje, gry i zabawy w przestrzeni miejskiej.

Tym razem odbyły się warsztaty międzynarodowe, podczas których w zajęciach z filmowcami uczestniczyło 60 osób. Zrealizowano też spoty o tematyce profilaktyczno-społecznej, a pomocy jak zwykle udzielili policjanci z Mazowieckiej Komendy Policji z siedzibą w Radomiu.

Za pomoc przy Kameralnym Lecie Anna Mucha, ambasadorka festiwalu, złożyła specjalne podziękowania inspektorowi Markowi Świszczowi, pierwszemu zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji.

Atrakcją Lata było kręcenie sceny specjalnej pod dawną siedzibą banku NBP przy ulicy Żeromskiego ukazującej napad na bank w okresie okupacji. Teraz widzom pokazano tę scenę sfilmowaną.

Wszystkim uczestnikom warsztatów w cyklu SOS wręczono certyfikaty. Między wręczaniem kolejnym grupom młodych ludzi pokazano trzy krótkie filmy powstałe podczas zajęć.

Pokazały zgubny wpływ alkoholu niszczącego życie ludzkie. Nawet dosłownie, bo jeden film pokazał najpierw alkoholową balangę przy torach, a w jej efekcie śmierć dziewczyny pod przejeżdżającym pociągiem.

Po filmach przystąpiono do werdyktów jurorów ogłoszonych po wszystkich trzech konkursach.

Jury Konkursu Głównego: Joanna Kos-Krauze – przewodnicząca, Anna Mucha, Janusz Chabior, Derrick Ogrodny i Arkadiusz Tomiak po obejrzeniu 21 filmów konkursowych postanowiło przyznać Grand Prix Konkursu Głównego- Nagrodę Prezydenta Miasta Radomia wysokości 5 tysięcy złotych oraz statuetkę Złotego Łucznika Jakubowi Radejowi za film „Proch”.

Film opowiada o tym, co dzieje się z ciałem i dobytkiem osoby samotnej po śmierci. Obraz zamknięty w surowej formie zadaje pytania o sens istnienia, znaczenie jednostki, wartość dóbr materialnych.

Laureatów Konkursu Filmów Niezależnych wybierało jury w składzie: Anna Równy, Łukasz Adamski i Błażej Hrapkowicz. Po obejrzeniu 11 filmów konkursowych postanowiło przyznać nagrody i wyróżnienia. Grand Prix Konkursu Filmów Niezależnych i nagrodę Zarządu Stowarzyszenia Filmforum w wysokości tysiąca złotych otrzymał reżyser Tomasz Knittel za film „Universam Grochów”.

Universam Grochów to nieistniejąca już pierwsza dzielnicowa galeria handlowo-usługowa, powstała w latach 70. na warszawskiej Pradze Południe. Film dokumentuje ostatnie miesiące istnienia galerii; jest próbą uchwycenia niezwykłej mozaiki ludzkiej w momencie wielkich zmian. To opowieść o przemijaniu, o ludziach pozornie wykluczonych, dla których nie ma miejsca w nowoczesnej metropolii. Wyróżnienie artystyczne otrzymał Piotr Małecki za film „Jerzy i Jerzy na jeziorach”.

Specjalne Wyróżnienie Komendanta Wojewódzkiego Policji za film o szczególnych walorach społecznych otrzymała „Odprawa” w reżyserii Filipa Drzewieckiego.

Swoją nagrodę przyznało również Stowarzyszenie Autorów ZAIKS – wyróżniło „Ciepło zimno” w reżyserii Marty Prus.

Nagrodę publiczności otrzymał film „Szczęście” w reżyserii Macieja Buchwalda. Ten sam film wyróżniło Jury Akademickie z Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu.

Konkurs Filmów Odrzutowych HYDE PARK wygrał film „Kupa” Jana Sobczyńskiego.

Składy jurorskie obu konkursów przyznały również 15 nominacji do Nagród imienia Jana Machulskiego.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie FILMFORUM, a współorganizatorami: Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu, Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej oraz Łaźnia.

Piękne WAGS podczas world cup 2018 w Rosji [zdjęcia]

Wiemy jakim jesteś typem gościa weselnego! QUIZ

Zakazane pamiątki z wakacji - tego nie przywieziecie do domu!

TOP 18 zasad postępowania w czasie burzy

To jedne z najdłuższych wakacji! Zobacz wakacyjne memy!


Jesteś świeżo upieczonym kierowcą? Tych błędów się wystrzegaj

od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto