Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Judaizmu w Gnieźnie. Wręczono Medale dla Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata

Paweł Brzeźniak
Po raz dziesiąty obchodziliśmy w Gnieźnie Dzień Judaizmu organizowany przez Instytut Kultury Europejskiej oraz Urząd Miasta Gniezna.

Dzień Judaizmu w Gnieźnie. Wręczono Medale dla Sprawiedliwych Wsród Narodów Świata
W auli IKE UAM odbyła się uroczystość wręczenia medali „Sprawiedliwy wśród narodów świata” trzem Wielkopolanom: Czesławie i Wojciechowi Pachurkom z Piły, Marianowi Połowiczowi ze Środy Wlkp., oraz s. Tekli Budnowskiej (Zgr. Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi). Uroczystość odbyła się w ramach międzynarodowej konferencji „Izreael. Od marzenia do spełnienia". Tegoroczny rok jest wyjątkowy dla Izraela i Polski, bowiem obchodzić będziemy 70 rocznicę odrodzenia państwa izrealskiego i 100-rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Wśród gości znaleźli się: JE abp Wojciech Polak Prymas Polski, Michael Schudrich naczelny rabin Polski, JE Pani Anna Azzari ambasador Izraela w Polsce, JM Pan Andrzej Lesicki rektor UAM, Tomasz Budasz, prezydent miasta Gniezna (który jest współgospodarzem) oraz wielkopolscy parlamentarzyści.

- Tegoroczny XXI Dzień Judaizmu, pragnie zwrócić naszą uwagę zarówno chrześcijan, jak i wyznawców judaizmu, że pokój - Shalom - ma szczególne znaczenie i jest jednym z największych wartości. Pochodzi od Boga, jest jego darem i w sposób nierozłączny wiąże się z przymierzem ofiarowanym Izraelowi - mówił abp Wojciech Polak. - Jan Paweł II mówił, że pokój nie jest tylko prostym brakiem wojny i nie sprowadza się jedynie do stanu równowagi sił sobie przeciwstawnych, nie rodzi się z despotycznego władztwa, ale słusznie i właściwie łączy się z dziełem sprawiedliwości. Cieszę się bardzo i dostrzegam to jako znak błogosławieństwa i pokoju, że za chwilę będziemy tutaj w Gnieźnie po raz pierwszy świadkami wręczenia medali Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata.

- Co można się nauczyć z tej rozpoczynającej się konferencji od strony duchowej? Tu przychodzi biblijna przypowieść, kiedy córka faraona stała nad brzegiem Nilu i zobaczyła mały koszyk, w którym było małe dziecko. Wtedy nastąpił cud, gdyż tak długo sięgała po ten kosz, aż go złapała i uratowała Mojżesza. Co nas to uczy? Po pierwsze, córka faraona, córka największego wroga Żydów, była pierwszą sprawiedliwą w historii. Po drugie wszystko, co jest możliwe w świecie, jest dzięki łasce Boga. Tymczasem, jeśli tylko będziemy siedzieć i czekać na tę pomoc Boga, to być może ona nie nadejdzie - mówił Michael Schudrich, naczelny rabin Polski.

Medale Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata przekazała Ruth Cohen-Dar, zastępca szefa misji z Ambasady Izraela w Polsce.

Otrzymała go matka przełożona Tekla Budnowska, która w Warszawie uratowała od zagłady 24 żydowskich dzieci, w tym 13-letnią Janinę Dawidowicz. W imieniu nieżyjącej już zakonnicy, a swojej cioci, medal odebrał Jan Budnowski oraz Krystyna Kabat.

Drugi medal odebrała rodzia Wojciecha i Czesławy Pachurek, którzy pomogli przeżyć braciom Chaimowi i Jakubowi Zandmanom oraz innym członkom ich rodziny w Puchaczach, w okolicach Międzyrzecza - medal w imieniu swoich dziadków odebrali Maria Lipkowska oraz Wojciech Pachurek.

Trzeci medal otrzymała rodzina Mariana Stanisława Połowicza z Mokrzyszowa koło Tarnobrzegu, który uratował życie doktor Olgi Lilien, a które w imieniu ojca odebrał Jerzy Połowicz oraz Maria Połowicz-Makowska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto