Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Burmistrz Kłecka o wyborach prezydenckich: "przeprowadzenie wyborów w obecnej sytuacji nie powinno mieć miejsca"

SI (opr.)
Temat wyborów prezydenckich, które mają się odbyć 10 maja wywołuje liczne kontrowersje wśród obywateli oraz samorządowców w całej Polsce. Dziś,na naszą prośbę, do sprawy odniósł się Adam Serwatka, burmistrz Miasta i Gminy Kłecko.

Burmistrz Kłecka o wyborach prezydenckich: "przeprowadzenie wyborów w obecnej sytuacji nie powinno mieć miejsca"
- Jako Burmistrz ale też jako obywatel uważam, że przeprowadzenie wyborów w obecnej sytuacji nie powinno mieć miejsca - zaznacza na wstępie Adam Serwatka, burmistrz Miasta i Gminy Kłecko.

Czy Gmina jest gotowa na przeprowadzenie wyborów w obecnych realiach? Aby odnieść się do tego pytania Adam Serwatka w pierwszej kolejności analizuje sytuację w jakiej dzisiaj znajdują się samorządy.

Finanse samorządu
Z jednej strony mamy do czynienia z ograniczaniem dochodów wpływających do budżetu samorządu z drugiej strony rosnące potrzeby finansowe z chęci rozwijania i unowocześniania gminy. Samorządy od dłuższego czasu borykają się z tym problemem a pandemia w znacznym stopniu może uszczuplić przychody w wyniku pogarszającej się sytuacji działających na ich terenie podatników, co potęguje trudności wynikające z wcześniejszego uszczuplenia dochodów i wzrostu wydatków.

Koszty samorządu
JST w okresie koronowirusa muszą ponosić wiele dodatkowych kosztów w walce z epidemią - chociażby w zakresie służby zdrowia, dezynfekcji, ale też w sferze pomocy społecznej czy w kwestiach utrzymania miejsc pracy w jednostkach, które trudno jest zamknąć z powodu koronowirusa np. żłobki.
Pandemia
Wirus Covid-19 też jest sporym obciążeniem dla samorządu. Mam tu na myśli nie tylko obecną sytuację, dostrzegam także nową rolę samorządu w niedalekiej przyszłości, od którego będzie się oczekiwało m.in. wprowadzenia rozwiązań wspierających lokalną gospodarkę/biznes, które będą miały na celu przeciwdziałanie zapaści gospodarczej.
Koronawirus to wyzwanie przyszłości ale to także obecna codzienność. Staramy się w nowej formie organizacyjnej urzędu realizować dotychczasowe zadania sprawnie i terminowo. Uruchamiamy alternatywne możliwości ułatwiające kontakt z administracją zarówno z urzędem gminy jak i z naszymi jednostkami organizacyjnymi, podejmujemy wiele działań w zakresie opieki społecznej i zarządzania kryzysowego. Dokonujemy już dzisiaj analizy ewentualnych skutków działania Covid -19 nie tylko w zakresie administracji czy z punktu widzenia budżetu samorządu ale też z perspektywy skutków jakie niesie pandemia dla naszych mieszkańców zarówno osób fizycznych jak i podmiotów gospodarczych.

Wybory
Obawiam się, że dzisiaj w dobie koronowirusa nie będzie chętnych do zasiadania w komisjach wyborczych. W pełni rozumiem taką postawę i absolutnie się z nią zgadzam. Każdy dziś ma świadomość mocy słów Ministra Zdrowia wskazujących na poważne zagrożenie jakie niesie za sobą tempo rozprzestrzeniania się koronowirusa. Statystyki każdego dnia przekazywane przez Sanepid jak i Policję pokazują, że należy odpowiedzialnie i bardzo poważnie traktować zagrożenie jakie niesie dla zdrowia i życia zakażenie Covid 19. Ponadto część pracowników samorządowych (urzędnicy, operatorzy informatyczni, pracownicy obsługi), którzy zapewniali dotąd obsługę OKW i lokali wyborczych, deklarują, że nie podejmą się obecnie realizacji tych zadań. Zagadnienie, które jest dzisiaj też wyzwaniem to ewentualne przeprowadzenie szkoleń członków komisji

Bezpieczeństwo
Nie mamy powodów aby wątpić w autentyczność informacji kierowanych każdego dnia przez Premiera dotyczącym powagi sytuacji. Jestem przekonany i doskonale to rozumiem , że wiele osób zrezygnuje z zasiadania w komisjach wyborczych mając na uwadze troskę o swoje zdrowie oraz zdrowie bliskich. Wiele osób posiadających prawo wyborcze nie uda się aby oddać swój głos z powodów bezpieczeństwa. Nie przypominam sobie abyśmy mieli kiedykolwiek do czynienia z tak paradoksalną sytuacją polegającą na rezygnacji osób z udziału w pracach komisji wyborczych. Paradoksalna bo do tej pory chętnych do pracy w komisjach było zawsze więcej niż miejsc w komisjach. Trudno jest mi wyobrazić sobie jak miała by wyglądać praca komisji bądź sam udział w wyborach osób mających prawo do oddania głosu – przecież obowiązują zakazy przemieszczania się, udziału w zgromadzeniach itd.

Czas
Presja czasu nie sprzyja dobrej organizacji wyborów z punktu widzenia m.in. technicznego. Do wyborów mamy miesiąc a my nie wiemy jak mają one przebiegać (jesteśmy w trakcie tworzenia prawa), jaki będą miały charakter co będzie należało do kompetencji samorządów. Brak procedur i źródeł zasięgania informacji gdziekolwiek, powoduje pewną niepewność i nerwowość.

Zatem czy wybory powinny się odbyć?

-Jest to pytanie kategorii co jest ważniejsze procedury czy zdrowie i życie obywateli? Z drugiej zaś strony czy wirus Covid 19 może paraliżować demokrację? - zastanawia się burmistrz.

Wracając do pytania postawionego wyżej - czy gmina jest przygotowana na przeprowadzenie wyborów, odpowiada: - mając na uwadze wszystkie zagadnienia, które wcześniej zostały zasygnalizowane, i inne których nie podniosłem a są zapewne też istotne z punktu widzenia sytuacji samorządów, uważam że gmina jest w stanie wywiązać się z obowiązku nałożonego przepisami prawa. Mam tu na myśli oczywiście realizację tylko tych zadań, które należą do wyłącznej kompetencji burmistrza oraz zadań na, które burmistrz ma REALNY wpływ.

- Jednak wybory to proces, w którym uczestniczą na różnych etapach jego realizacji różne podmioty i osoby. Sukces skutecznie przeprowadzonych wyborów to symbioza i współgranie wszystkich ogniw w odpowiednim czasookresie - przyznaje A.Serwataka i dodaje: - wątpliwości moje dzisiaj budzi przede wszystkim kwestia zapewnienia bezpieczeństwa (obecnie brakuje unormowania prawnego w zakresie procedur - jesteśmy w trakcie procesu legislacyjnego, sporym wyzwaniem jest pokonanie trudności dotyczących ograniczeń w dostępności do środków higieny osobistej – maseczki, rękawiczki, płyny dezynfekujące).

- Ponadto czy pozostali uczestnicy także podołają temu wyzwaniu? Czy to jest dobry czas podejmować takie wyzwanie przy takim zagrożeniu? Czy w dobie koronawirusa jesteśmy w stanie wszystko przewidzieć? Odpowiedź na postawione przeze mnie pytania mogła by pozwolić dać odpowiedz na pytanie: czy Gmina jest gotowa na przeprowadzenie wyborów w obecnych realiach? - z takimi wątpliwościami burmistrz kończy wypowiedź.

Zobacz także:

Burmistrz Czerniejewa: "nie widzę możliwości należytego i be...

Epidemia koronawirusa – raport minuta po minucie o najnowszych informacjach dotyczących wirusa w Polsce i na świecie

Koronawirus w Polsce i na świecie. W piątek 23 242 nowe zaka...

Kłecko: niezwykle widowiskowe Misterium Męki Pańskiej z udzi...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klecko.naszemiasto.pl Nasze Miasto