Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Seniorzy w Kłecku podnoszą swoje kompetencje cyfrowe. Jak im się podobają zajęcia komputerowe?

Redakcja
Jak sami twierdzą wiedza zdobyta w trakcie zajęć ułatwi im wiele spraw w życiu
Jak sami twierdzą wiedza zdobyta w trakcie zajęć ułatwi im wiele spraw w życiu Sona Ishkhanyan
Trwają zajęcia informatyczne dla Seniorów 65+ z terenu Gminy i Miasta Kłecka w ramach projektu „Cyfrowa Wielkopolska”. Sprawdziliśmy jak seniorom podobają się zajęcia, które odbywają się w Bibliotece Publicznej Kłecka.

Seniorzy w Kłecku podnoszą swoje kompetencje cyfrowe. Jak im się podobają zajęcia komputerowe?
30. mieszkańców Gminy i Miasta Kłecko, w wieku powyżej 65. roku życia bierze udział w darmowym szkoleniu z obsługi urządzeń i narzędzi cyfrowych. 7 lutego towarzyszyliśmy im podczas zajęć.

Kurs umożliwia każdemu uczestnikowi nabycie praktycznej umiejętności obsługi komputera, internetu, smartfona i tabletu. Zajęcia w dziesięcioosobowych grupach obejmują 15 spotkań tematycznych.

- W pierwszym dniu zajęć zrobiliśmy ankietę sprawdzającą zakres umiejętności uczestników kursu. W większości przypadkach wszystkie obszary tematyczne były zaznaczone jako nieznajome. Taką ankietę będziemy robić po zakończeniu kursu i myślę,że większość tych pól zostanie odznaczonych. Nieraz podczas zajęć mówię naszym seniorom, że na końcu puszczę im filmik, który nagrałem na pierwszych zajęciach, kiedy to uczestnicy nie mogli obsługiwać myszki i nie potrafili klikać na poszczególne pola na komputerze, a co potrafią robić teraz. Zaczynaliśmy więc od podstaw, od chociażby obsługi myszki, tłumaczenia jak nim poruszać i który klawisz klikać przy poszczególnych czynnościach. Bardzo szybko nam udało się przez to przebrnąć, dzięki programowi, który uczy klikania - wyjaśnia Marcin Jankowski, specjalista prowadzący zajęcia dla seniorów.

-Progres jest bardzo duży od nieumiejętności klikania, do budowania prezentacji w Wordzie. Uczyliśmy się także obsługi Facebooka, poczty elektronicznej, robienie zakupów internetowych, rejestrowania się u lekarzy itp. Naszym seniorom najbardziej cieszy produkt, który sami stworzą, czyli wspomniane prezentacje lub projekty zrobione w Wordzie, np. zaproszenia, ulotki. W momencie gdy przynosiłem już gotowy projekt wydrukowany to była ogromna satysfakcja, czyli dopiero, gdy coś jest na papierze, to cieszy. Wielkim entuzjazmem przyjęli także możliwość komunikacji elektronicznej z rodziną, że mogli napisać i wysyłać zdjęcia do dzieci, wnuków itp., otrzymywać od nich odpowiedzi - dodaje prowadzący zajęcia.

O tym co o zajęciach sądzą nasi seniorzy rozmawialiśmy z uczestnikami kursu.

-Kształciliśmy się w wielu obszarach. Dla mnie najbardziej się przyda obsługiwanie Facebooka, korzystanie z map, z OLX i różnych form zakupów, które można realizować drogą elektroniczną. Na kursie jest miło, przyjemnie, a przede wszystkim pożytecznie. Mamy dobrego trenera, który cierpliwie, w sposób przystępny dla nas te zagadnienia przedstawia i wyjaśnia. Zajęcia nam na pewno ułatwią życie w różnych sferach - mówi Jan Biront.

-Każda nauka przynosi jakąś wiedzę, którą później się wykorzystuje w praktyce. Ja zawodowo, jako agent ubezpieczeniowy, korzystam z komputera, ale ten program jest bardzo zawężony. Cała reszta, którą własnie tutaj się nauczyłem będzie rozszerzeniem mojej wiedzy komputerowej. Żyjemy w XXI wieku i naturalną rzeczą jest, że musimy takimi narzędziami się posługiwać - przyznał Lesław Morawski. -Internet i komputer są dobrym narzędziem, ale denerwuje mnie przesadne korzystanie z niego. Wnuki często mają do nas pretensje, że zabraniamy im korzystania z komputerów. Latem karzemy wyjść na dwór, bawić się na świeżym powietrzu, pójść na spacer, na rower. Młodzież teraz wciąż pisze do siebie i za dużo czasu spędza przy komórkach czy komputerach - o negatywnych skutkach rozwoju technologii przypomniał pan Lesław.

-Ta niewiedza o współczesnych narzędziach elektronicznych często ogranicza nasz kontakt z młodszym pokoleniem, z naszymi wnukami. Teraz będzie o wiele nam łatwiej znaleźć jakąś wspólna oś, chociażby można do nich napisać na Facebooku, zobaczyć ich zdjęcia i to co robią, czym się interesują na co dzień, mimo że są daleko. Jednak wszystko musi mieć swoje granice, bo nie można ten kontakt ograniczyć tyko do Internetu. Człowiek zawsze potrzebuje bliskości i rozmowy - zaznacza Stanisława Kondracka.

-Na szkoleniu nabyłam wiele przydatnych umiejętności jak np. elektroniczna rejestracja u lekarzy, ale także jak robić zakupy, przeglądać oferty i rezerwować wczasy przez internet. To wszystko w dużym stopniu ułatwi nam życie w tym współczesnym świecie, bo przecież nie trzeba będzie dzwonić, jeździć i się dopytywać, a przy tym tracić czas i pieniądze - dodaje Anna Biront

Jest jeszcze jedna korzyść. Uczestnicy szkolenia otrzymują na własność tablety. Zostały one rozdane seniorom w naszej obecności.

Warto wspomnieć, że zadanie jest współfinansowane przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klecko.naszemiasto.pl Nasze Miasto