Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Kłecko: kronika strażacka - OSP Kłecko, OSP Dębnica, OSP Ułanowo

Sona Ishkhanyan
Na terenie gminy Kłecko działają trzy jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej: w Kłecku, Ułanowie i Dębnicy. Strażacy ochotnicy, poza działalnością ratowniczą, podejmują liczne działania społeczne, a ich obecność widoczna jest we wszystkich dziedzinach życia lokalnej społeczności.Przedstawiamy krótki zarys ich dziejów.

Gmina Kłecko: kronika strażacka - OSP Kłecko, OSP Dębnica, OSP Ułanowo
-Ochotnicza Straż Pożarna to szkoła obywatelskiej aktywności i odpowiedzialności za współmieszkańców, ich życie, zdrowie i dobytek. Dla młodszych mieszkańców gminy członkostwo w drużynach młodzieżowych jest szansą na zdobycie wiedzy, praktycznych umiejętności, w tym przede wszystkim umiejętności współpracy dla dobra innych - mówi Adam Serwatka, burmistrz miasta i gminy Kłecko.

Strażacy gminy Kłecko są zawsze najbliżej mieszkańców, gotowi do niesienia pomocy wszędzie tam, gdzie zagrożone jest bezpieczeństwo. Wielokrotnie, realizując piękną strażacką zasadę „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”, ratując innych, narażają siebie.

- dodaje burmistrz.

-Doceniając pełną oddania służbę naszych Druhów i Druhen, gmina Kłecko podejmuje działania, aby strażacy wykonywali swoje zadania w coraz lepszych warunkach i pracowali, mając do dyspozycji coraz lepszy sprzęt. Systematycznie remontujemy strażnice, wspieramy struktury OSP w zakupie profesjonalnego sprzętu, współfinansujemy szkolenia strażaków oraz obozy treningowe młodych adeptów pożarnictwa. Szacunek, jakim strażacy cieszą się w naszym społeczeństwie, i liczba nowych chętnych do służby to najwyższe docenienie ich ofiarnej pracy - zaznacza włodarz gminy Kłecko.

Ochotnicza Straż Pożarna w Kłecku

Historia powstania straży pożarnej nierozerwalnie łączy się z ciągłą walką człowieka z ogniem. Plagą dawnych miast były pożary. Kłecka również dotykały pożogi. Pod koniec 1891 roku powstała w Kłecku Straż Pożarna. Informacji o samym początku, niestety, nie ma. Nie wiemy, kto był jej założycielem i kto był pierwszym prezesem. Wiadomo jedynie, że kłeccy strażacy aktywnie walczyli w pierwszej wojnie światowej, a następnie w Kompanii Kłeckoskiej Powstania Wielkopolskiego w latach 1918-1919. Wielu strażaków poległo w tych działaniach wojennych. Zaraz po wojnie straż jednak reaktywowała działalność. Największy jej rozwój przypada na lata 1924-1938. W okresie kiedy naczelnikiem był Edward Bennewitz, Ochotnicza Straż Pożarna w Kłecku była jednostką przodującą w powiecie gnieźnieńskim. Na uwagę zasługuje fakt, że straż miała w tym czasie własną orkiestrę dętą. Okres II wojny światowej to następny tragiczny czas w dziejach kłeckiej straży. Jej ostatni prezes przed wojną - Jan Lapis zostaje dowódcą Obrony Cywilnej Kłecka w pierwszych dniach września 1939 r. Wraz z innymi stawiają czynny opór z bronią w ręku przeważającym siłom wroga. Po wtargnięciu wojsk niemieckich do Kłecka rozpoczyna się krwawy odwet, w którym ginie wielu strażaków, z Janem Lapisem na czele. Zaraz po przejściu frontu, w marcu 1945 roku, odbyło się zebranie członków, na którym dokonano wyboru nowego zarządu.

W latach 1977-1991 w OSP Kłecko funkcjonowała druga w historii strażacka orkiestra dęta, której kapelmistrzem był Edmund Skrzetuszewski.

Strażacy z jednostki, oprócz pełnienia swej zaszczytnej służby, biorą czynny udział w życiu społeczno-kulturalnym Kłecka. Współpracują z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury, Urzędem Gminy, tutejszą parafią oraz ze szkołami na terenie gminy, zapoznając dzieci i młodzież z przepisami przeciwpożarowymi, organizując pogadanki i pokazy sprzętu.

Za swoją pracę otrzymują wysokie odznaczenia państwowe i branżowe. Aktywność druhów OSP Kłecko została dostrzeżona przez Zarząd Powiatowy OSP. I tak na obchodach Dnia Strażaka 3 maja 2014 r. tytułem Gnieźnieńskiego Działacza Roku 2013 wyróżniono druha Macieja Sipa, a Strażakiem Roku 2017 został druh Marcin Kaczor.

Nie ma uroczystości w gminie Kłecko, aby nie uczestniczył w niej poczet sztandarowy ze sztandarem Ochotniczej Straży Pożarnej w Kłecku. Druhowie swoją aktywnością zarażają młodzież, dzięki czemu jednostka jest ciągle zasilana nowymi ochotnikami.

W skład zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Kłecku wchodzą: prezes - Marcin Kaczor, wiceprezes/naczelnik - Maciej Sip, zastępca naczelnika - Dariusz Kaczmarek, sekretarz - Przemysław Beczek, skarbnik - Krzysztof Kusy, członkowie zarządu - Dariusz Woźniak, Ireneusz Plewa i gospodarz - Daniel Pniewski.

Ochotnicza Straż Pożarna w Ułanowie

Jednostka OSP Ułanowo powstała przed I wojną światową, w 1913 roku. Utworzona została przez polskich patriotów, którzy chcieli chronić miejscową ludność przed zagrożeniami pożarowymi. W latach 80. i 90. ubiegłego stulecia, strażacy OSP Ułanowo gasili pożary lasów na terenie powiatu, w tym duży pożar lasu pomiędzy Mieleszynem a Sokolnikami. Był to również okres, w którym masowo płonęły budynki gospodarcze w Ułanowie i okolicznych wsiach. Jest jednostką poza KSRG, lecz - mimo to - posiada sprzęt i wykwalifikowaną załogę, których nie powstydziłaby się jednostka systemowa. Dzięki odpowiedniemu sprzętowi oraz wyszkoleniu swoich druhów, z powodzeniem bierze udział we wszystkich akcjach ratowniczo-gaśniczych, do których jest dysponowana zarówno na terenie naszego powiatu, jak i sąsiednich. Wśród wszystkich akcji, w których brali udział strażacy, jedna zapadnie im w głowach na długo, a mianowicie nawałnica w 2017 r. - Zaczęło się od alarmu o 21.15. Usuwaliśmy zalegające gałęzie na drodze Kłecko-Łopienno (gmina Mieleszyn), Charbowo- Jaroszewo (gmina Mieścisko), połamane drzewa w Świniarach. Kolejnym wezwaniem był zerwany dach na garażu w Dobiejewie, zerwany dach z domu w miejscowości Wierzyce (gmina Pobiedziska), a także na zabezpieczenie zerwanych linii energetycznych obok uszkodzonego budynku. Po zabezpieczeniu udaliśmy się do KP PSP w Gnieźnie, skąd razem z SHD 25 MAN z Trzcianki udaliśmy się do Czeluścina (gmina Września), gdzie uszkodzone były dachy na trzech budynkach. Do naszej remizy wróciliśmy po ponad 13 godzinach działań, jednak skutki nawałnicy usuwaliśmy jeszcze przez następne dni - opowiadają strażacy z Ułanowa.

Prócz akcji bardzo dużo czasu i energii poświęcają na różnego rodzaju ćwiczenia, organizowane przez KP PSP w Gnieźnie, jak i te, które sami organizują dla swoich druhów. Warto wymienić takie ćwiczenia, jak: „Las” organizowane w nadleśnictwie Brody, ćwiczenia w zakładach wysokiego ryzyka w Trzemesznie, ćwiczenia z ewakuacji szkoły podstawowej w Kłecku, „Integracja” na terenie ośrodka wypoczynkowego w Skorzęcinie, oraz ćwiczenia, które organizują sami dla swoich strażaków - takie jak ratownictwo techniczne, ratownictwo wysokościowe, KPP, manewry nad jeziorem.

Co roku na kurs podstawowy wysyłane są osoby chcące wstąpić w szeregi jednostki. Druhowie przechodzą również kursy z zakresu: ratownictwa technicznego, kwalifikowanej pierwszej pomocy, dowódców, naczelników i ratownictwa technicznego.

Jednostka co roku zabezpiecza imprezy masowe, organizowane na terenie gminy, w okresie wielkanocnym pełni wartę przy Grobie Pańskim w kościele w Świniarach, w 2017 roku (razem z OSP Kłecko i OSP Dębnica) zabezpieczała rajd rowerowy Bike Challenge przejeżdżający przez gminę Kłecko, organizuje pokazy i zabezpiecza obchody Dnia Dziec-ka w kilku miejscowościach na terenie gminy, prowadzi pokazy z ratownictwa medycznego podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Kłecku. Strażacy z OSP Ułanowo odwiedzają także Szkołę Podstawową w Łagiewnikach Kościelnych, przedszkole i żłobek w Kłecku.

Rywalizacja sportowa również nie jest im obca. OSP Ułanowo posiada męską drużynę seniorów. W turnieju służb mundurowych w piłce nożnej, organizowanych w 2014 r. w Witkowie, druhowie reprezentujący gminę zajęli 4. miejsce. W 2017 i 2018 r. strażacy z Ułanowa reprezentowali jednostkę na powiatowych zawodach tenisa stołowego organizowanych w Witkowie. W 2018 roku druhowie brali także udział w charytatywnym turnieju piłki nożnej organizowanym w Kiszkowie.

W 2016 r. została utworzona Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza przy OSP Ułanowo, która teraz skupia 29 członków w wieku od 8 do 18 lat. W 2018 roku opiekunowie MDP zorganizowali dla swoich podopiecznych pierwszy obóz szkoleniowy dla MDP przy OSP Ułanowo nad jeziorem w Kłecku.

W 2018 roku prezes OSP Ułanowo został wybrany działaczem roku OSP powiatu gnieźnieńskiego. Pod koniec 2018 roku ruszy budowa nowej remizy w Ułanowie oraz kupiony zostanie ciężki zestaw hydrauliczny. Jednostka bardzo często spotyka się z pochwałami i słowami uznania z ust władz gminy, Komendanta Powiatowego oraz mieszkańców. Od 2016 roku prezesem jest Szymon Kondracki, naczelnikiem - Adam Bednarczyk, zastępcą naczelnika - Adam Wankowski.

Ochotnicza Straż Pożarna w Dębnicy

Początki Ochotniczej Straży Pożarnej w Dębnica notuje się na 15 sierpnia 1946 roku. Dokumentem potwierdzającym ten fakt jest protokół z zebrania strażaków z ówczesnymi władzami. Z zapisków należy wymienić nazwiska niektórych osób, które się przyczyniły do założenia i działalności straży w Dębnicy. Prezes - Władysław Frankowski, Naczelnik - Stanisław Jaskólsk, i Zastępca Naczelnika - Stefan Niklas.

Ochotnicza Straż Pożarna w Dębnicy jest jedną z czterech jednostek pompowych w powiecie gnieźnieńskim. Na dzień dzisiejszy jednostka posiada 17 strażaków. Wyszkolonych strażaków ratowników gotowych do akcji jest 10. Z ratownictwa technicznego 7 osób ma wyszkolenie, kwalifikowana pierwsza pomoc 4 osoby, jest 2 kierowców oraz 1 dowódca, 1 naczelnik. Prezesem jednostki jest Bartosz Chodyński, a naczelnikiem - Michał Rojewski.

Jednostka bierze ciągły udział w szkoleniach, imprezach odbywających się w okolicy. Strażacy z Dębnicy uczą też pierwszej pomocy w przedszkolach i w szkole podstawowej, a także na wydarzeniach organizowanych przez gminę czy powiat.

OSP w Dębnicy pozyskuje środki finansowe, zwracając się do różnych instytucji, na uzupełnienie swojego taboru. Z dotacji zakupiono m.in. 6 kompletnych ubrań bojowych (hełmy z latarką , buty skórzane, rękawice, kominiarka), 6 mundurów koszarowych (bluza, spodnie, kamizelka, czapka), motopompa, torba medyczna, pilarka do drewna, prądownice, wodery, klucze, rzutki ratownicze, szelki ratownicze, a także remont strażnicy. Obecnie realizuje dotacje na zakup bramy garażowej, agregatu prądotwórczego, jak i masztu oświetleniowego.

Po nawałnicy w 2017 roku jednostka otrzymała od Starostwa Powiatowego z Gniezna pilarkę Sthil MS 261.

Od Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży RP w Tomaszowie Mazowieckim jednostka w Dębnicy dostała zestaw ratownictwa medycznego R1 .

Za dostarczenie materiałów potrzebnych do przygotowania artykułu dziękujemy strażakom poszczególnych jednostek: Marcin Kaczor, Jacek Molenda, Maciej Sip, Szymon Kondracki, Bartosz Chodyński

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klecko.naszemiasto.pl Nasze Miasto